HISTÓRIA

3. september 1990

Registrácia súkromného podniku

Živnostenské povolenie z roka 1990

Na základe rozhodnutia Mestského národného výboru je zaregistrovaný súkromný podnik Ing. Martin Úradníček ako podnikateľ v odbore „predaj a rozširovanie tlačovín a publikačná činnosť“ so sídlom podniku (miestom podnikania) „podľa potreby“. Registračný poplatok bol 120 Kčs (korún československých).

október 1990

Prvá „publikácia“

Živnostenské povolenie z roka 1990

Prvý počin združenia M.O.ENTERPRISE – publikácia, či skôr zoznam mien a adries pod názvom Zoznam podnikateľov a súkromných služieb v okrese Banská Bystrica. Hlad po súkromníkoch bol po Nežnej revolúcií obrovský a slovo podnikateľ znelo až exoticky. Výtlačky sme predávali cez sieť novinových stánkov v meste a osobne na burze, ktorá sa konala trikrát týždenne. Cena 13,- Kčs sa mnohým zdala privysoká, ale napokon sme predali celý náklad. Žiaľ, nezachoval sa ani jeden výtlačok, iba táto miniatúrna fotografia z praveku webstránok.

1992

Prvý veľký redizajn

Prvá, náročná a významná. Tak možno charakterizovať dôležitú objednávku z oblasti dizajnu, ktorú sme získali od vtedajších Harmaneckých papierní. Vedenie nebolo spokojné s pôvodnou značkou, ktorá až priveľmi zrkadlila historický podpis pod obdobím jej vzniku. K spolupráci sme vtedy prizvali významného grafika a dizajnéra Dušana Juneka. Je pozoruhodné, že logotyp sa iba s miernou úpravou textu používa aj v súčasnosti.

19. september 1996

Vznik ENTERPRISE, spol. s r.o.

Pôvodný logotyp spoločnosti ENTERPRISE
Zo združenia fyzických osôb vzniká spoločnosť s ručením obmedzeným. Na palube novovzniknutej spoločnosti ENTERPRISE sa nachádzajú traja spoločníci: Martin Úradníček, Oto Voženílek a Peter Malár.
október – november 1996

Osvitová jednotka AGFA

Riadiaci panel osvitky AGFA Accuset 1000 WE Plus
Novovozniknutá spoločnosť investuje vyše 1,8 mil. Sk do nákupu osvitovej jednotky AGFA Accuset 1000 WE Plus, ktorá vyrába na filmoch tlačové podklady pre polygrafický priemysel. Do roku 2007, teda za 11 rokov, „osvitka“ spracovala vyše 28 kilometrov filmu!

november 1997

JUPIE CUP

Riadiaci panel osvitky AGFA Accuset 1000 WE Plus

JUPIE CUP bol najväčší halový firemný futbalový turnaj svojho druhu na Slovensku. V úvodnom ročníku, ktorý sme pripravovali a organizovali v novembri 1997, sa na ňom zúčastnilo 22 družstiev. V roku 1998 už hralo 24 tímov a v rokoch 1999-2000 prišlo bojovať o putovný pohár 32 účastníkov. O bezproblémový chod sa staral vyše 30-členný organizačný štáb. Na podujatí v roku 2000 sa zišlo vyše 500 ľudí.
Výťažok z turnaja bol určený na podporu a rozvoj futbalového umenia mladých chlapcov, ktorí reprezentujú úspešnú futbalovú školu JUPIE so sídlom v Banskej Bystrici.

máj – september 2001

Dizajnové zápalky

Kolekcia dizajnových zápaliek
V priebehu roka sme vytvorili dizajn jedinečnej kolekcie zápaliek. Na ich výrobe sa podieľa tlačiareň Otava (dnes Obalotava) a už neexistuúci závod Zápalkáreň. Kolekcia získala v roku 2002 Čestné uznanie Slovenského centra dizajnu.

jún 2001

Prvá webstránka

Kolekcia dizajnových zápaliek

“…a tak títo všetci pracujúc vzájomne, vykonávajúc akoby hračkou podivuhodné dielo, ľuďom kedysi nepochopiteľné, majú všetci to,čo je pritom potrebné, jednak odborné znalosti zbystrené praxou, jednak vytrvalú pozornosť a usilovnosť.“
Aj tento citát Jána Amosa Komenského sme mali na našom prvom webe. Obsahoval mnoho podstránok a fotografií, dokonca aj anglickú verziu. Uplynuli dve desaťročia a takáto podoba webu dnes vyvoláva len spomienkovú nostalgiu a úsmev na tvári.

30. mája 2003

Medzi filatelistami po prvýkrát

Poštová známka - MS v ľadovom hokeji, Fínsko 2003

Pre Slovenskú poštu narýchlo chystáme grafický motív známky, ktorá zobrazuje bronzovú slovenskú reprezentáciu na MS v ľadovom hokeji vo Fínsku 2003. Známka vzbudila medzi filatelistami veľký rozruch (i pohoršenie), lebo išlo o ofsetovú známku s fotografiou (vraj bola prvá v histórii Slovenska).

február – november 2004

Revitalizácia interiérov

Štúdia riešenia centrálneho priestoru vestibulu Úradu priemyselného vlastníctva
Veľkú časť roka sme venovali príprave návrhov dizajnu interiérov Úradu priemyselného vlastníctva SR. Nápady architektky Evy Valentovej-Stalder zaujali porotu a v nasledujúcich rokoch sa projekt aj realizoval.

05. novembra 2004

Medzi filatelistami po druhýkrát

Tentokrát už pripravujeme kolekciu šiestich známok so slovenskými medailistami na olympijských hrách v Aténach.

24. februára 2005

Medzi filatelistami naposledy

Poštová známka Bush - Putin s pečiatkou

Chystáme grafický motív známky vydanej pri príležitosti stretnutia prezidentov USA (G. Bush) a Ruska (V. Putin) pod názvom SLOVAKIA SUMMIT 2005 v Bratislave.

máj 2005

Najlepšia ročná správa

Hlavná cena časopisu Trend
Printová verzia ročnej správy za rok 2004 pre spoločnosť GAMO, ktorú sme pripravovali po dizajnérskej i produkčnej stránke, získala najvyššie ocenenie v renomovanej súťaži týždenníka Trend.

19. september 2006

10. výročie vzniku ENTERPRISE

Hlavná cena časopisu Trend

V roku 2006 pracovalo v agentúre ENTERPRISE rekordných 12 ľudí. Väčšinu z nich tvorili počítačoví operátori, zvyšnú časť tímu dotvárali grafička a grafik, ekonómka, asistentka, obchodný manažér a dvojčlenné vedenie spoločnosti.

september 2007

Zmena sídla spoločnosti

Animované oznámenie o zmene sídla s historickými fotografiami
Agentúra sídlila dlhé roky v niekdajšom kláštornom komplexe na Kapitulskej ulici. Nedostatočné temperovanie objektu a komplikované parkovanie v centre sa podpísali pod rozhodnutie zmeniť sídlo spoločnosti. Odvtedy je naším sídlom funkcionalistická vila na Bellušovej ulici v miestnej časti Uhlisko.

november 2007

Friends for Friends (F4F)

Pri príležitosti zmeny sídla vznikla myšlienka usporiadať happening pre obchodných partnerov. Podujatie s názvom Friends for friends sa konalo v Klube 77, kde nechýbal vjazd motorkou na pódium, hororové minipredstavenie Kremnického divadla v podzemí, spoločné vystúpenie členov skupín Schody a 100 múch a pantomíma a predčasný Mikuláš v stvárnení Mira Kasprzyka.

11. november 2008

Medzinárodné bienále LOGO

Prvýkrát uskutočňujeme náš autorský projekt v oblasti dizajnu – výstavu bienále LOGO 2008.  V spolupráci so Stredoslovenskou galériou sa nám podarilo inštalovať kolekciu úžitkovej grafiky – 90 logotypov od 35 domácich a zahraničných profesionálov – dizajnérov z Českej republiky, Grécka, Portugalska, Talianska a Veľkej Británie. Zvláštnou kategóriou boli návrhy vytvorené študentmi slovenských a českých umeleckých škôl. Ocenené práce boli v januári a februári 2009 vystavené vo výstavnom priestore Slovenského centra dizajnu Satelit v Bratislave.

12. jún 2009

Harmony FUN

Najväčší event v histórii agentúry. Desiatky účinkujúcich v takmer trojhodinovom programe na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Pred viac ako tisíc divákmi padlo aj niekoľko národných Guinnessových rekordov. Akcia sa konala pri príležitosti 180. výročia vzniku papierne v Harmanci.

október 2011

Selfmade animácia

Vytvárame prvé (a zatiaľ posledné) selfmade animované video o prednostiach našej agentúry. Kolegovia sa s ním poriadne natrápili, lebo zadanie bolo pomerne neurčité. Znelo: „Máte voľnú ruku!“
Výsledný dojem, aj s odstupom viac ako desiatky rokov, nie je (v porovnaní so selfprodukciou na sociálnych sieťach) až taký trpký.

október – december 2011

Redizajn logotypu ENTERPRISE

Diplomy za ocenené kalendáre - rok 2012.

V závere roka dozrieva rozhodnutie o zásadnom redizajne logotypu agentúry. Náš Pegas dostal ľahké kontúry a zmenila sa aj firmená typografia. Vybrali sme si písmo John Sans Text Pro z dielne známeho českého typografa Františka Štorma (Storm Type Foundry).

apríl 2012

Najkrajšie kalendáre Slovenska

Diplomy za ocenené kalendáre - rok 2012.
Zo súťaže Najkrajší kalendár Slovenska 2012 sme si odniesli hneď tri ocenenia. Dve druhé miesta za firemné kalendáre pre GAMO a Slovenskú legálnu metrológiu a prvenstvo za náš agentúrny recesistický kalendár Hrady a zámky.

august 2012

V úlohe sprievodcov

Kolekcia 13-tich brožúr o strednom Slovensku

Pre Banskobystrický samosprávny kraj vytvárame rozsiahlu kolekciu 13-tich brožúr o regiónoch, turistike, pamiatkach, kúpeľoch, osobnostiach, atraktivitách či lyžovaní na strednom Slovensku. Našou úlohou bolo vytvoriť texty, preklady, mapy a fotografie. V tíme vtedy pracovalo 15 interných a externých spolupracovníkov!

21. 11. 2012

Fotopublikácia Orbis Urbis

Obálka knihy Orbis Urbis

Mimoriadne úspešný rok 2012 pokračoval slávnostným uvedením fotopublikácie Orbis Urbis.  Dovtedy sme vydali vyše dvoch desiatok knižných titulov, ale táto publikácia bola našim premiérovým autorským počinom. Autorom konceptu bol Martin Úradníček, fotografie pochádzali z dielne Dušana Heina a o knižný dizajn sa postaral Patrik Ševčík. Kniha silných vizuálnych príbehov a posolstiev o Banskej Bystrici vyšla v náklade 1500 kusov.

5. december 2012

3. medzinárodné bienále LOGO

Návštevníci bienále LOGO 2012
Zavŕšením tvorivého roka 2012 bol 3. ročník medzinárodného súťažného bienále LOGO, ktoré sme opäť pripravovali v nádherných renesančných priestoroch Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici. Na jar roku 2015 sa výstava presunula do výstavných priestorov Univerzity Tomáše Bati v Zlíne.

august 2013

Medený rytier

Mesto Banská Bystrica nás poverilo vymyslieť a naprogramovať edukatívnu počítačovú hru pre deti. Mala deväť levelov s rôznymi úlohami – od bojov s Turkami, hasenia požiaru v meste, cez skladanie puzzle oltára Majstra Pavla z Levoče až po manévrovanie s tankom pri Múzeu SNP. Hra bola naprogramovaná technológiou Flash Player, ktorá zanikla v roku 2021, takže Medeného rytiera si už, žiaľ, nezahráte…

19. september 2016

20. výročie vzniku ENTERPRISE

Oslava 20. výročia založenia reklamnej agentúry ENTERPRISE

Popri tvorbe sme takmer zabudli, že nám klope na dvere už dvadsiate výročie ako nás zapísali do obchodného registra. Narýchlo aspoň pár chlebíčkov a viac ako pár priateľov – gratulantov.

2. november 2016

Tridsiata publikácia

Krst publikácie Pomníky, pamätníky a pamätne tabule v Banskej Bystrici

V novembri 2016 krstíme jubilejnú tridsiatu publikáciu, ktorá vyšla spod krídel nášho Pegasa. Publikácia má naozaj pamätný názov – Pomníky, pamätníky a pamätné tabule v Banskej Bystrici.

4. máj 2017

Nová webstránka

Úvodná stránka webu ENTERPRISE

Spúšťame novú webstránku, ktorá je zároveň symbolickým vstupom do tvorby webov vo vlastnej réžii. Odvtedy túto službu využili takmer dve desiatky firiem, kultúrnych spolkov i jednotlivcov.

16. november 2019

Kľúčové námestie

Kniha Kľúčové námestie

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie sa prihlasujeme k ideám slobody a demokracie. Autorsky pripravujeme knihu a výstavy o zlomových týždňoch a mesiacoch  v rokoch 1989 – 90 v Banskej Bystrici.

19. september 2021

25. výročie vzniku ENTERPRISE

Kniha Kľúčové námestie

Oslavy štvrťstoročnice nám – a miliónom iných ľudí – prekazila pandémia COVID-19. Povedzme si to otvorene. V čase zatvorených hotelov, kaviarní a reštaurácií, v čase, keď zúrila ekonomická recesia a klesali príjmy domácností, sme na oslavy ani nepomýšľali…

november 2021 – február 2022

Kolekcia stojanov

Omega Optix - výrobná séria reklamných displejov na okuliare

Dostávame sa aj k 3D modelovaniu. Vytvárame početnú kolekciu reklamných stojanov, ktoré sa objavia v predajniach optiky v Čechách i na Slovensku.

19. september 2026

30. výročie vzniku ENTERPRISE?

Odpoveď na túto otázku závisí najmä od toho, či sa budú klienti aj naďalej zaujímať o našu tvorbu a pochvaľovať si jej výsledky. Robíme všetko preto, aby to tak bolo!

Máme za sebou príbeh.Pomôžeme vytvoriť aj ten váš!